توضیحات

طراحی شبکه

طراحی شبکه

طراحی شبکه کامپیوتری به برنامه ریزی و نقشه کشی در جهت اجرا و پیاده سازی زیر ساخت یک سیستم شبکه ای گفته می‌شود.
طراحی شبکه قبل از اجرا بسیار مهم است و یک طرح دقیق از سیستم شبکه ای که قرار است پیاده سازی شود در اجرا و کیفیت آن تاثیر بسیار زیادی دارد.
در واقع برای این که بتوانیم زیر ساخت یک سیستم شبکه ای را پیاده سازی کنیم و تمام چالش ها و نیازهایمان را بشناسیم.
باید یک طرح دقیق از سیستم شبکه ای خود داشته باشیم تا با توجه به آن شروع به پیاده سازی سیستم شبکه خود نماییم.

نحوه طراحی شبکه

به طور کلی طراحی‌های شبکه شامل ارزیابی، درک و محدوده سنجی شبکه ای است که باید اجرا شود. کل این طراحی معمولا به عنوان یک نمودار شبکه نشان داده می شود و مانند یک نقشه برای پیاده سازی فیزیکی شبکه عمل می کند. به طور معمول طراحی شبکه شامل موارد زیر می شود:

 • نقشه منطقی شبکه ای که باید طراحی شود
 • ساختار کابل کشی
 • مقدار، نوع و مکان دستگاه های شبکه(سوئیچ، روتر، سرورها و…)
 • ساختار آدرس آی پی
 • معماری و فرآیند های امنیت شبکه

انتخاب توپولوژی شبکه

یکی از مهم ترین بخش های شبکه انتخاب توپولوژی مناسب برای شبکه می‌باشد. توپولوژی شبکه یعنی نحوه قرارگیری کامپیوترهای شبکه ، چگونگی ارتباط آن ها و طراحی قرارگیری تجهیزات در شبکه که در یک شکل هندسی بیان می‌شود.

توپولوژی ها انواع مختلفی دارند که که در زیر آن ها را برسی می‌کنیم:

 • توپولوژی خطی: تمام کامپیوترها توسط یک کابل به هم متصل می‌شوند.
 • توپولوژی ستاره ای: تمام سیستم ها به وسیله کابل به سوئیچ مرکزی و یا هاب وصل می‌شوند.
 • توپولوژی حلقوی: در این نوع توپولوژی کامپیوترها به شکل یک حلقه به یکدیگر متصل می‌شوند و اطلاعات را در جهت عقربه‌های ساعت منتقل می‌کنند.
 • توپولوژی ترکیبی: این نوع توپولوژی چندین شبکه با توپولوژی‌های گوناگون را به وسیله یک کابل به هم متصل می‌کنند.
 • توپولوژی بی سیم: در این توپولوژی سیستم ها به وسیله یک کارت شبکه وایرلس بدون کابل کشی به هم متصل می‌شوند.
 • توپولوژی مش: در این توپولوژی تمام کامپیوترها به وسیله کابل به هم متصل می‌شود و هر سیستم با سیستم دیگر ارتباط جداگانه ای دارد.
 • توپولوژی درختی: در این نوع توپولوژی از چندین هاب برای اتصال ایستگاه ها به هم استفاده می‌شود.

انتخاب توپولوژی مناسب برای هر شبکه فاکتورهای زیادی را شامل می شود و مهم ترین آنها هزینه و  امنیت شبکه می‌باشد. متخصصان ما با تجربه و تخصصی که دارند با برسی دقیق محل شبکه بهترین توپولوژی را برای پیاده سازی انتخاب می‌کنند.

خدمات ما در طراحی شبکه

همکاران ما در A3MT در راستای ارائه با خدمات با کیفیت شبکه‌ای ، و بر پایه دانش علمی و تجربی خود آماده اند تا بهترین خدمات را مشتریان خود ارائه دهند. در این راستا اقداماتی توسط همکاران ما صورت می گیرد که در ادامه این موارد شرح داده شده اند.

مشخص کردن نیاز مشتری

همکاران متخصص ما ابتدا در راستای شناسایی نیازهای کارفرمایان جلساتی را با حضور نمایندگان کارفرما برگزار می‌کند. پس از تعیین نیاز اصلی کارفرما و با بررسی محیطی شبکه اقدام به تعیین شفاهی توپولوژی و تجهیزات مورد نیاز می‌نمایند. در این میان با توجه به شرایط کارفرما در جهت جوابگو بودن شبکه به کاربران خود، اقداماتی را مشخص می نمایند تا آینده نگری لازم را انجام داده باشند و از مشکلات احتمالی شبکه در صورت افزایش کاربران تا حد ممکن جلوگیری شود.

پس از مطرح نمودن نیازهای مشتری و راه های پیش رو با توجه به هزینه های احتمالی با کارفرما اقدام به انتخاب یکی از روش های پیشنهادی می نمایند.

طراحی سیستم شبکه

پس از انتخاب روش نهایی، فاز طراحی آغاز شده و بهترین ساختار شبکه با توجه به چالش‌های پیش رو و امکانات مورد نظر کارفرما، طراحی شده و نقشه ی اولیه از شبکه تهیه می‌گردد. در این نقشه توپولوژی شبکه، تجهیزات مورد نظر و موقعیت مکانی تمامی تجهیزات مشخص است.

پیاده سازی سیستم شبکه

پس از طراحی ساختار شبکه توسط کارشناسان با تجربه ما، حال زمان اجرا و پیاده سازی می‌رسد.

تحلیل و طراحی درست شبکه ، باعث کاهش چشمگیر و اصولی هزینه در استفاده از تجهیزات و امکانات موجود سازمان ها می‌گردد. اما پس از تحلیل مناسب، نحوه ی اجرای نقشه طراحی شده اهمیت پیدا می نماید.

در صورتی که مجری طرح نتواند به درستی فرآیند پیاده سازی را بر اساس نقشه راه پیشنهادی اجرا نماید ممکن است عملکرد شبکه در دراز مدت با مشکل مواجه شده و هزینه های بسیار زیادی را جهت باز طراحی و باز سازی شبکه بر عهده کارفرما بگذارد. که در این راستا همکاران ما آمادگی کامل خود را در راستای اجرای طرح های عملیاتی اعلام می دارند.