توضیحات

وایرلس (Wireless) چیست؟

وایرلیس (Wireless)

A3MT_شبکه وایرلیس (Wireless) یک نوع تکنولوژی ارتباطات است که به جای استفاده از کابل برای انتقال اطلاعات از امواج رادیویی استفاده میکنند.

در این نوع تکنولوژی امواج رادیویی مانند مادون قرمز، وای فای و.. به امواج رادیویی تبدیل می شوند و ارتباط بین دستگاه های مختلف مانند تلفن ها، کامپیوترها و… را برقرار میکنند.

در این نوع شبکه محدودیتی که برای استفاده از کابل داشتیم از بین رفته و سیستم های درون یک سازمان به وسیله یک کابل شبکه به یک اکسس پوینت متصل می شوند و به راحتی ارتباطات لازم را مانند یک شبکه کابلی انجام دهند. مزیت مهمی که شبکه های وایرلس نسبت به شبکه های کابلی دارند به علت محرک بودن تجهیزات و سیستم ها ما محدودیت برای استفاده از یک شبکه در یک جای مشخص نداریم و انتخاب های زیادی برای راه اندازی شبکه می توانیم داشته باشیم.

برای مثال شخصی میخواهد درون یک سازمان با لپ تاپ خود به اینترنت وصل شود، در این صورت به راحتی با وایفای میتواند به شبکه اینترنت بدون استفاده از کابل دسترسی پیدا کند.

مزایا استفاده از وایرلس (wireless)

ما با توجه به شرایط و محیطی که داریم تصمیم به انتخاب نوع شبکه میگیریم و نمیتوانیم به صراحت بگوییم که شبکه وایرلس (wireless) از شبکه کابلی بهتر است، اما برخی قابلیت ها و ویژگی ها دارد که باعث محبوبیت این نوع شبکه شده است.

ایجاد این نوع شبکه به کاربر این امکان را می دهد که با دستگاه های مختلف بدون استفاده از کابل وارد شبکه شود و کار خود را انجام دهد. برخی از هزینه هایی که برای کابل کشی و نگهداری آن ها می شد به وسیله ی تجهیزات وایرلس (wireless) کمتر شده است. در کل می توان گفت که بیشترین مزایایی که از شبکه ی وایرلس (wireless) دارد، از بین بردن محدودیت های فضایی و حذف سیم از ارتباطات است.

معایب استفاده از شبکه وایرلس (wireless)

با توجه به مزایای خوب این نوع شبکه ها اما معایبی هم دارند که بهتر است بدانید.

سرعت در شبکه های کابلی نسبت به شبکه وایرلس (wireless) بیشتر است، اما به این معنی نیست که سرعت در وایرلس (wireless) بسیار پایین است.

امنیت اطلاعات در شبکه کابلی به دلیل اینکه برای نفوذ به آن باید اتصال فیزیکی برقرار شود بالاتر است.

همچنین سیستم های کابلی از پایداری بیشتری نسبت به سیستم های وایرلس (wireless) دارند، زیرا در وایرلس امکان قطع و وصل شدن اتصال وجود دارد.

خدمات نصب و راه اندازی شبکه وایرلس (wireless)

تیم ما با توجه به نیاز و درخواست شما اقدام به نصب و راه اندازی شبکه کابلی و شبکه وایرلس (wireless) می کند.

در ابتدا ما محل مورد نظر را برسی کرده و با توجه به شرایط و بودجه شما، پیشنهاد خود را جهت انتخاب نوع شبکه می گوییم و شما برای اجرای آن تصمیم میگیرید. اگر شما شبکه وایرلس (wireless) را انتخاب کرده باشید ما در قدم اول شروع به طراحی شبکه می کنیم.

در این جا باید اطلاعات مناسبی از فضا ما داشته باشیم و دانستن این که این شبکه قرار است محیط داخل ساختمان را پوشش دهد یا خارج از ساختمان را یک امر ضروری و مهم می باشد. سپس باید تعداد کاربران و شعاعی که این شبکه در پوشش خود دارد را برسی کرده و با توجه پارامترهای به دست آمده شروع به انتخاب تجهیزات مورد نظر میکنیم. مسائلی مانند پهنای دیوار، تداخل فرکانسی، پهنای باند مورد نیاز، آینده نگری و…. باید در طراحی ما دیده شود تا بعد از نصب دچار مشکل نشویم.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره از متخصصان ما، با ما تماس بگیرید.