Project Description

کابل کشی شبکه

کابل کشی شبکه

A3MT_  کابل کشی به مجموعه ای از سیم ها میگویند که برای اتصال رایانه ها و سایر اجزاء شبکه به آن ها کمک می کنند تا بتوانند ارتباط برقرار کنند، بنابراین شبکه ای از رایانه ها تشکیل می شود.

به عبارت دیگر کابل کشی شبکه واسطه ای است، که اطلاعات از طریق آن از یک دستگاه در شبکه به دستگاه دیگر در شبکه منتقل می شود. چندین نوع کابل وجود دارد که معمولا در شبکه های محلی مورد استفاده قرار میگیرند. در برخی موارد در کابل کشی شبکه فقط از یک نوع کابل استفاده میکنند، و در شبکه ای دیگر از انواع مختلف کابل ها استفاده می شود. نوع انتخاب کابل شبکه بستگی به نوع توپولوژی، پروتکل و اندازه شبکه است. درک ویژگی های انواع مختلف کابلها و چگونگی ارتباط آن ها برا این کار  در شبکه بسیار مهم و ضروری می باشد.

معمولا مدیران شبکه کابل کشی های محلی (LAN) را برا ایجاد ارتباط شبکه ای درون سازمان انجام میدهند و هدف اتصال به شبکه گسترده (WAN) می باشد و کابل کشی WAN به عهده مخابرات می باشد.

از معمول ترین نوع کابل ها، کابل جفت پیچ خورده می باشد که در محیط های اداری، سایت های خرده فروشی و تجاری و این گونه موارد مورد استفاده قرار میگیرد.

کابل کشی چگونه کار می کند؟

در محیط های شبکه ای LAN دو نوع کابل کشی وجود دارد:

  • کابل کشی مسی: این نوع سیم در کابل کشی از هادی های مس عایق بندی شده تشکیل شده و سیگنال ها را با استفاده از ولتاژ و جریان الکترونیکی منتقل میکنند. سیم مسی می تواند از کواکسیال باشد که اغلب در محیط های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.
  • کابل کشی فیبر نوری: این نوع سیم از رشته های شیشه ساخته شده که سیگنال را از طریق امواج نور یا پالس منتقل می کند. سیم فیبر نوری میتواند به صورت تک حالته یا چند حالته در شبکه مورد استفاده قرار بگیرد. ظرفیت انتقال بار فیبر نوری بسیار بالاتر از سیم مسی است. کابل فیبر نوری به طور کلی برای بالا بردن سرعت در شبکه مورد استفاده قرار میگیرد.

در جهت کابل کشی یک سری استاندارد ها و قوانین برای چینش، نوع کابل با توجه به شبکه، سازماندهی کابل و… وجود دارد که باید این قوانین و استاندارد ها تماما رعایت شود تا در آینده دچار مشکل نشویم.

برخی از این استاندارد ها را در زیر با هم مرور میکنیم:

  • ایجاد محل هایی به نام گنجه برای از هر طبقه از ساختمان به همراه تجهیزات نصب شده مانند هاب، سوئیچ و…
  • ایجاد کابل کشی به صورت عمودی برای ستون فقرات و نظم دهی به کابل ها
  • اجرای کابل کشی افقی از طریق سقف کاذب برای طبقات
  • اتصال پچ پانل ها در کمد سیم کشی به صفحات دیواری در مناطق کاری رایانه

از سیم کشی های تخصصی مانند کابل های سری و موازی برای اتصال لوازم جانبی استفاده می شود بنابراین کاربری کاملا تخصصی دارند. این را در نظر بگیرید که همه شبکه ها از سیم کشی استفاده نمیکنند بلکه شبکه های بی سیم هم موجود می باشند که از اشعه الکترو مغناطیسی مادون قرمز، رادیو و یا شکل دیگری استفاده میکنند تا ارتباط بین اجزاء شبکه شکل بگیرد.

برخی از استاندارد ها

استاندارهایی برای این کار وجود دار که مشخص میکند که نوع اتصال چگونه باشد. برای مثال اتصالی وجود دارد که مشخص میکند کدام سیم در هر پایه در داخل اتصال دهنده قرار بگیرد.

برای محل هایی که کابل ها قرار میگیرند هم باید طبق استاندار پیش رفت برای مثال کابلهای UTP جزو کم هزینه ترین ها هستند و چالش های کمی را نیز جلوی راه ما میگذراند اما اگر این در یک محیط نامناسب با جریان ها بالقوه قرار بگیرند کارایی خود را دست می دهند و زود خراب می شوند و در اینده به سازمان خسارت وارد می کنند.

همچنین زدن لیبل روی کابل ها برای شناسایی کابل ها بسیار مهم می باشد که این کار جزو یک ترفند برای راحتی کار در آینده محسوب می شود.

برای این که یک کابل کشی دقیق و استاندار با رعایت تمام قوانین داشته باشیم بهترین گزینه برای بهتر انجام شدن کار ایجاد یک نقشه از محل و رسم مسیر هایی که سیم ها از آنجا باید عبور کنند است.

بدون نقشه کار کردن مانند این است که بدون GPS به شهری که هیچ شناختی از آن نداریم وارد بشویم و بخواهیم در آن شهر دنبال آدرسی بگردیم.

برخی از انواع کابلها

دسته

سرعت

مورد استفاده

1 1 Mbps مناسب برای سیم تلفن
2 4 Mbps شبکه محلی و تلفن
3 16 Mbps شبکه محلی
4 20 Mbps برای توکن ها
5 100Mbps مناسب برای شبکه های محلی
5E 1,000 Mbps شبکه جهانی
6 10,000 Mbps شبکه جهانی

خدمات ما در زمینه کابل کشی شبکه

متخصصان ما با توجه به نیاز و سرمایه شما و با آینده نگری هایی که میکنند بهترین نوع کابل را برای شما انتخاب و با دقت و با رعایت استاندارد ها و قوانین کابل کشی شبکه شما را به هم متصل می کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید.