Project Description

میکروتیک چیست؟

میکروتیک

A3MT_میکروتیک یک شرکت در کشور لتونی می باشد که در سال 1996 با توجه به نیاز شبکه، برای توسعه روترها و سیستم های isp بی سیم تاسیس شد. در ابتدا میکروتیک کار خود را با فروش روترهای وایرلس شروع کرد و بعد از این که از این کار استقبال شد، شروع به ساخت سیستم عاملی تحت عنوان MikroTik Router OS  کرد و کار خود را از این طریق توسعه داد.

در واقع یکی از اهداف بزرگی که باعث شد میکروتیک به وجود بیاید رقابت با سیستم عامل ISO سیسکو بود که انحصار از این شرکت گرفته شود و محصولات هم رده سیسکو را با قیمت بسیار پایین تر به بازار عرضه کند. Router OS یک سیستم عامل بر پایه لینوکس می باشد که بر روی هر سیستمی نصب می شود و امکانات خوبی مانند VPN،firewall و… را برای مدیریت بهتر شبکه به کاربر ارائه میدهد. چیزی که میکروتیک را با بقیه رقبای خود متمایز کرده، وجود یک واسط گرافیکی به نام winbox است که به کاربر حس راحتی می دهد و باعث میشود کار کردن با آن لذت بخش شود.

از دلایل محبوبیت و پیشرفت میکروتیک می توان به پایداری آن در ارائه سرویس ها به هر نوع شبکه ای فارغ از اندازه آن شبکه داشت که مدیران شبکه و کاربران را به خود جذب کرد.

محصولات سخت افزاری میکروتیک

بعد از ساخت سیستم عامل به نام Router OS که یک نرم افزار برای شبکه بود میکروتیک تصمیم به ساخت سخت افزاری مخصوص شبکه کرد. دلیل این کار میکروتیک این بود که معتقد بود pc ها با توجه به تنوع بالایی که دارند برای کارهای تخصصی و بزرگ شبکه مناسب نیستند و باید سخت افزاری مخصوص این کار به وجود بیایید. در این مرحله سیستم های سخت افزاری RouterBOARD به وجود آمد و جایگزین pc ها معمولی در شبکه شدند.

RouterBOARD

بعد از این که سخت افزار میکروتیک ارائه شد، منجر به این شد که اکثر شبکه کاران و توسعه دهندگان وب به سمت میکروتیک بیاییند و از محصولات این شرکت به جای سیسکو برای توسعه شبکه خود استفاده کنند.

همچنین تفاوت هایی که در سیستم سخت افزاری خود داشت مانند رم، لایسنس محصول، پورت های شبکه و… داشت باعث این بود که تمام توسعه دهندگان با توجه به نیاز خود از این سخت افزار ها استفاده کنند. همین امر باعث پیشرفت روز افزون میکروتیک و محبوبیت بیشتر آن در میان توسعه دهندگان شد.

ویژگی های مهم MikroTik Router OS

 • سیستم عامل MikroTik Router OS مبتنی بر لینوکس می باشد.
 • قابلیت نصب بر روی تمام سیتستم ها فارغ از نوع سخت افزار آن
 • قابلیت هایی مانند کنترل پهنای باند، هات اسپات، VPN ، Firewall و قابلیت وایرلس را به کاربر میدهد.
 • استفاده در شبکه های کوچک، متوسط و بزرگ
 • رابط گرافیکی مناسب به نام winbox که کارکرد با آن را لذت بخش می کند.
 • وجود روتر و مسیر یاب با قابلیت ها بسیار زیاد
 • فایروال با قابلیت انعطاف پذیری زیاد

مجوزهای میکروتیک

بعد از خرید میکروتیم باید مجوز های این محصول را هم تهیه کرد که در ادامه به برسی این مجوز ها می پردازیم.

بعد از نصب میکروتیک 6 مجوز وجود دارد که شما با توجه به نیازتان میتوانید از ان ها استفاده کنید. مجوز سطح شماره 0 برای زمانی است که شما تازه میکروتیک را نصب کرده اید و از این مجوز استفاده میکنید تا تنظیمات را اعمال کنید.

مجوز سطح 1 به صورت رایگان در اختیار شما قرار می گیرد، برای دسترسی به این مجوز فقط کافیست یک بار در سایت میکروتیک عضو شوید.

مجوز سطح 3 روی دستگاه های Router Board ارائه می شود و قابل خریدن نیست و روی خود دستگاه وجود دارد.

مجوز سطح 4 تا سطح 6 با توجه به نیاز شما دارای امکانات مختلفی میباشد که در جدول زیر آن ها را آورده ایم:

مجوزهای میکروتیک

خدمات ما در زمینه میکروتیک

a3mt با متخصصان باتجره خود ارائه انواع خدمات مربوط به میکروتیک کرده است. شما میتوانید با تماس با ما از مشاوران ما و کم و کیف خدمات ما آگاه شوید.

در زیر یک لیست کوتاه از خدمات ما برای میکروتیک ارائه شده:

 • فروش محصولات سخت افزاری میکروتیک
 • مشاوره فنی درمورد انتخاب سخت افزار مناسب با توجه شبکه شما
 • نصب و راه اندازی سیستم عامل router os
 • راه اندازی سخت افزار های میکروتیک
 • هزینه مناسب برای شرکت های کوچکی که قصد شبکه کردن سازمان خود را دارند.
 • پشتیبانی کامل از شبکه شما
 • و….