شبکه های کامپیوتری از دو یا چند کامپیوتر تشکیل شده اند که برای اشتراک منابع، تبادل پرونده یا اجازه تبادل اطلاعات الکترونیکی به هم متصل شده اند. رایانه های موجود در شبکه ممکن است به وسیله کابل، امواج رادیویی، خطوط تلفن و … به هم متصل شوند. در تمام سازمان ها و شرکت ها وجود ساختار شبکه های کامپیوتری بی شک امر حیاتی برای راحت تر شدن کارها می باشد. خدمات ما برای شبکه بسیار گسترده می باشد که در زیر این خدمات را به شما معرفی کرده ایم.

  • شبکه های کامپیوتری
  • سرور NetApp
  • سرور DELL

می توان راه اندازی شبکه های کامپیوتری را از نظر تجهیزات و امکانات به سه دسته کلی نصب و راه اندازی تجهیزات اکتیو (Active)، تنظیم و راه اندازی تجهیزات پسیو (Passive)، و نصب و راه اندازی نرم افزارها (نرم افزارهای کاربردی، سرویس ها و …) تقسیم نمود. به همین دلیل تیم همکاران ما آماده ی ارائه این خدمات با بالاترین کیفیت و کمترین هزینه به متقاضیان بر اساس نیاز کاری آنها می باشد. در ادامه شرح این خدمات قابل مشاهده می‌باشد.

تجهیزات پسیو شبکه

تجهیزات Passive

یکی از پایه ای ترین کارها در راه اندازی شبکه های کامپیوتری و برقراری ارتباط برای کاربران شبکه ها، راه اندازی بستر ارتباطی فیزیکی امن و مناسب می‌باشد که با استفاده از  تجهیزات پسیو ( Passive ) مانند کابل ، رک ، داکت و غیره راه اندازی و پیاده سازی می‌گردد. پیاده سازی اصولی و فنی این موارد می‌تواند به کیفیت ارائه خدمات کمک نماید و کاهش هزینه بسیار زیادی را برای افراد به همراه آورد. به همین دلیل متخصصین کارآزموده ما آماده ارائه بهترین خدمات در زمینه نصب و راه اندازی تجهیزات پسیو ( Passive ) به متقاضیان می باشند. خدمات باکیفیت مناسب، سرعت اجرای بالا بخشی از اهداف ما می‌باشد.

تجهیزات اکتیو شبکه

تجهیزات Active

پس از راه اندازی بستر فیزیکی شبکه های کامپیوتری با استفاده از تجهیزات پسیو ( Passive ) نوبت به راه اندازی زیرساخت شبکه با استفاده از تجهیزات اکتیو ( Active ) می‌باشد. تجهیزات اکتیو ( Active ) با استفاده از بستر فیزیکی فرآهم شده امکان تبادل اطلاعات و برقراری ارتباط با مشتریان حاضر در شبکه های کامپیوتری را فرآهم می‌نمایند. این تجهیزات شامل انواع سوئیچ، روتر، سرور و غیره می‌باشد. همکاران ما با بیش از 20 سال تجربه کاری در زمینه های مختلف شبکه های کامپیوتری و با تنظیم تجهیزات اکتیو ( Active ) شما ، تبادل اطلاعات را با سرعت بالا و امنیت مناسب به ارمغان می‌آورند.

سرویس های تحت شبکه

نرم افزارها و سرویس‌ها

مرحله آخر در راه اندازی شبکه های کامپیوتری ، نصب، راه اندازی و تنظیم نرم افزارها و سرویس های مورد نظر جهت ارائه انواع خدمات به کاربران می‌باشد. این خدمات گاهی می تواند از راه اندازی یک سیستم عامل جدید شروع شده و تا مانیتورینگ کل شبکه توسط نرم افزارهای تخصصی ادامه پیدا نماید. گاهی نیز می تواند راه اندازی یک سرویس مایکروسافتی مانند سرویس پست الکترونیک سازمانی باشد و گاهی افزایش امنیت سیستم های نرم افزاری موجود در شبکه. همچنین برخی اوقات تنظیم مجدد و یا برزورسانی نرم افزارهای سازمانی را شامل می گردد. در این راستا همکاران ما آماده ارائه خدمات مورد نیاز شما می‌باشند

امنیت در شبکه های کامپیوتری

در شبکه های کامپیوتری امنیت در تجهیزات و شبکه دارای اهمیت بسیار زیادی است، از این رو بعد و حتی قبل از اجرای ساختار شبکه اقدام به پیاده سازی و بررسی موارد امنیتی می نمایند. تا جایی که گاهی نوع پیاده سازی ساختار شبکه بر اساس امنیت و تجهیزات مورد نظر آن مشخص می شود. از این رو همکاران ما خدمات گوناگونی را در حوزه امنیت شبکه ارائه می دهند که بخش هایی از آن را در ادامه مشاهده می نمایید.

تجهیزات سیسکو

امنیت در سیسکو ( CISCO )

در دنیا شرکت‌های مختلفی تجهیزات اکتیو را ارائه می‌دهند. یکی از قدیمی ترین و پر طرفدارترین این شرکت ها، شرکت سیسکو سیستمز با برند تجاری سیسکو می‌باشد. تجهیزات این شرکت از نظر کارکرد جزء برترین تجهیزات در حوزه فنآوری اطلاعات و ارتباطات می‌باشد و شرکت‌های گوناگون جهت بهبود شرایط شبکه های کامپیوتری خود سعی می نمایند از تجهیزات این برند استفاده نمایند. تجهیزات این شرکت از نظر امنیتی و نظارتی خدمات بسیار مناسبی را ارائه می دهند تا جایی که شرکت سیسکو در جهت پرورش متخصص در حوزه های امنیتی و ایمنی این سیستم ها اقدام به برگزاری دوره های گوناگون از جمله CCNA نموده است.

تجهیزات میکروتیک

امنیت در میکروتیک ( MikroTik )

به دلیل قیمت بالای تجهیزات سیسکو و تفکیک کارکرد هر دستگاه، شرکت ها و مراکز کوچک امکان تهیه و راه اندازی این تجهیزات را در شبکه های کامپیوتری خود ندارند. از این سو شرکت میکروتیک در لتونی که کار خود را با ارائه روترها آغاز نموده بود پا به میدان گذاشت و با ارائه تجهیزات ارزان تر و جامع تر ( انجام چندین عمل مختلف توسط یک دستگاه ) به کمک شرکت ها و مراکز آمد. تجهیزات ارائه شده توسط این برند تجاری، مقرون به صرفه تر بوده و می توان از آنها در شبکه های کوچک و متوسط به خوبی استفاده نمود. به دلیل اهمیت تنظیمات امنیتی این تجهیزات، همکاران ما آماده ارائه خدمات و انجام تنظیمات امنیتی تجهیزات میکروتیک می‌باشند.

تجهیزات سوفوس

امنیت در سوفوس ( Sophos )

شرکت سوفوس نیز یکی دیگر از شرکت های ارائه دهنده تجهیزات اکتیو در حوزه شبکه های کامپیوتری می‌باشد. این شرکت تمرکز خود را بر دیواره های آتش و انواع فایروال‌ها قرار داده است. این شرکت با ارائه تجهیزات ابری و آماده سازی بستر مناسب نرم افزاری و سخت افزاری امنیتی این امکان را به کاربران می دهد تا بتوانند لبه ی اتصال شبکه ی خود به شبکه های دیگر را کنترل نموده و از حملات احتمالی تا حد بسیار زیادی جلوگیری نمایند. همچنین این شرکت با ارائه تجهیزات گوناگون بی سیم ( WIFI ) و کد گذاری اطلاعات و ارسال آنها به شبکه های دیگر از طریق تجهیزات RED میزان امنیت انتقال اطلاعات را به صورت چشم گیری افزایش داده است.

راه اندازی شبکه مجازی (VLAN)

افزایش امنیت با VLAN

در بسیاری از موارد پس از حمله از سوی باج افزارها و یا هکرها، اولین اقدام آنها در راستای رسیدن به اهداف مخربانه‌ی خود بررسی محدوده شبکه های کامپیوتری قربانی و یافتن دیگر قربانیان در آن محدوده است. باج افزارها و مخرب ها پس از آلوده نمودن قربانی اول خود اقدام به اسکن کل شبکه نموده و در صورت داشتن دسترسی به سایر نودهای شبکه اقدام به آلوده سازی آنها می نمایند. این روال بررسی در شبکه های بزرگ ممکن است بیش از 100 رایانه را آلوده نماید. اما با کوچک نمودن محدوده هر شبکه و یا به اصلاح تقسیم شبکه بزرگ به شبکه های مجازی و مرتبط کوچک ( VLAN ) می‌توان تعداد رایانه های هدف و آسیب پذیری را به شکل چشم گیری کاهش داد.

تنظیم و پیکربندی انواع سوئیچ های

افزایش امنیت با Switch Programming

تهدید شبکه های کامپیوتری همیشه از بیرون از شبکه صورت نمی‌گیرد. در اکثر موارد عامل داخلی، درب ورود عوامل خارجی به داخل شبکه را باز می‌نمایند. اما در بعضی از موارد عامل خارجی خود به صورت فیزیکی به شبکه داخلی متصل شده و شروع به تخریب و تهدید شبکه می نماید. این روش زمانی رخ می‌دهد که یک عامل خارجی ( مانند سیستم آلوده یکی از مهمانان سازمان ) بدون هماهنگی و انجام پروتکل های امنیتی با اتصال تجهیزات خود به شبکه داخلی دسترسی لازم را برای انجام اهداف خود بدست می‌آورد. در این موارد با انجام تنظیمات امنیتی سوئیچ ها ( Switch Programming ) می توان به میزان زیادی از ورود تجهیزات غیر مجاز به شبکه جلوگیری نمود.

مانیتورینگ شبکه

مانیتورینگ شبکه های کامپیوتری

شبکه های کامپیوتری به صورت مداوم تحت خطر بوده و امکان آلوده شدن به انواع باج افزار، ویروس و یا بد افزارها را دارند، از این رو مدیران شبکه ها باید به صورت مداوم زیر ساخت و انتقال اطلاعات در شبکه را برای جلوگیری از تهدیدهای احتمالی رصد نمایند. این مهم در شبکه های متوسط و بزرگ که تعداد کلاینت ها زیاد می گردد کاری سخت و زمان بر بوده و می‌تواند کل زمان کاری مدیران را اشغال نماید. از این رو پیاده سازی و استفاده از ابزارهای مختلف مانیتورینگ می‌تواند کمک شایانی به مدیران شبکه ها نماید. همچنین با ارائه داشبوردهای گوناگون کوچکترین موارد امنیتی و جیاتی ( حتی مشکلات سخت افزاری سرورها ) قابل مشاهده است.

پشتیبانی شبکه های کامپیوتری

نگهداری و پشتیبانی از شبکه های کامپیوتری پس از اجرای اصولی شبکه و برقراری امنیت پا به عرصه می گذارد، در واقع نگهداری و پشتیبانی شبکه باعث بروزسازی سیستم ها و تجهیزات شده و مشکلات احتمالی که در مرور زمان بوجود می آیند را رفع می کند. پشتیبانی شبکه می تواند از هدر رفت سرمایه های شرکت ها جلوگیری نموده و با افزایش کارایی سیستم ها باعث بهبود وضعیت شبکه می گردد. در ادامه بعضی از فرآیندهایی را که همکاران ما در زمینه پشتیبانی و نگهداری شبکه انجام می دهند را به شما معرفی می نماییم.

تحلیل شبکه

تحلیل شبکه های کامپیوتری

ابتدایی ترین مرحله در اجرای شبکه های کامپیوتری و یا نگهداشت آنها تحلیل وضعیت موجود، باید و نبایدهای سیستم و امکانات متناسب با نیازها می باشد. شناخت درست سیستم و تحلیل اصولی مبتنی بر تجربه می تواند از هزینه های اجرا و نگهداری شبکه های کامپیوتری بکاهد و در کنار آن نیز به تناسب رشد سیستم ها برای آینده شبکه سازمان ها برنامه ریزی کرد و به صورت پلن های زمان بندی شده نیازهای سازمان ها را تا سالیان متمادی رفع نمود. این مهم فراهم نمی گردد مگر با شناخت درست باید و نبایدهای سازمان‌ها، بودجه موجود آنها، هدف از اجرای شبکه و از همه مهم تر تجربه در پیاده سازی سیستم ها، که همکاران ما تجربه بسیار بالایی در این زمینه دارند.

طراحی شبکه

طراحی شبکه های کامپیوتری

پس از تحلیل و شناخت نیازهای سیستم نوبت به طراحی شبکه های کامپیوتری می‌رسد. در این مرحله باید توپولوژی های مورد نظر برای راه اندازی، تجهیزات مورد نظر برای پیاده سازی توپولوژی ها و پروتکل های ارتباطی مشخص شود. انتخاب توپولوژی ها بر اساس شبکه فعلی سازمان و یا طراحی از ابتدای آن می تواند تغییر نماید، میزان تغییرات و انتخاب توپولوژی ها و پروتکل های بهینه فقط از طریق علم روز طراحان و تجربه کاری آنها امکان پذیر است در غیر اینصورت شبکه ای که در ابتدای طراحی بسیار مناسب بوده است پس از اجرای قسمت های اعظم آن و خرج هزینه های بسیار زیاد، نا کارآمد شده و فقط منابع مالی ، نیروی انسانی و زمان را از دست می دهیم.

اجرای شبکه

اجرای شبکه های کامپیوتری

فاز سوم در پیاده سازی و یا نگهداری شبکه های کامپیوتری ، اجرای شبکه طراحی شده در فاز قبل می باشد، در این فاز تجهیزات اکتیو ( Active ) و تجهیزات پسیو ( Passive ) انتخاب شده در فاز تحلیل و طراحی باید نصب و راه اندازی شوند، پروتکل های انتخابی پیاده سازی شده و نرم افزارها و سرویس های مورد نظر اجرایی گردند، و در نهایت ارتباطات بین سیستم ها برقرار گردد. در نگاه اول می توان این فاز را فاز نهایی اجرا و تحویل شبکه های کامپیوتری دانست ولی در واقع این فاز مقدمه فعالیت های بعدی نگهداری شبکه می باشد. مدت زمان اجرای شبکه و نحوه ی اجرای آن می تواند رضایت و یا نارضایتی بسیار زیادی را در سازمان ها و بین کاربران آنها به وجود آورد.

عیب یابی شبکه

عیب یابی شبکه

در شبکه های فعال گاهی اوقات مشکلات مختلفی بوجود می آید، این مشکلات می تواند از طراحی و یا پیاده سازی اشتباه باشد و یا ممکن است بخاطر فرآیندهای اشتباه کاری کاربران در شبکه های کامپیوتری و تهدیدهای صورت گرفته توسط انواع باج افزارها و بد افزارها بوجود آمده باشند. امنیت نامناسب شبکه ها، عدم وجود تجهیزات نظارتی و مانیتورینگ شبکه، آموزش نام مناسب کاربران عواملی هستند که می توانند این مشکلات را افزایش دهند. گاهی عیب یابی و رفع مشکلات بسیار دشوار می باشد تا جایی که ممکن است با شناخت اشتباه عیب شبکه ، و از بین بردن نامناسب و ناکارآمد آن دروازه بروز مشکلات بیشتر و جدی تر را در شبکه باز نماییم.

بازسازی شبکه

اصلاح یا بازسازی شبکه

بعد از شناسایی و عیب یابی شبکه نوبت به رفع آن و اصلاح ساختار موجود می رسد. گاهی اوقات مشکلات یک شبکه می تواند ساده و کوچک باشد و با یک اصلاح ساده رفع گردد، ولی گاهی اوقات مشکلات می تواند آن چنان بزرگ باشد که به راحتی قابل رفع نباشد. مدت زمان رفع یک مشکل و یا اصلاح ساختار موجود رابطه تنگاتنگی با وسعت شبکه های کامپیوتری دارد به صورتی که گاهی به دلیل پیچیدگی و وسیع بودن فعالیت های یک شبکه، ممکن است رفع عیب آنها روزها و یا ماه ها به طول انجامد. گاهی نیز با توجه به سرمایه و زمانی که جهت رفع مشکل مورد استفاده قرار می گیرد ممکن است عملیات باز طراحی و بازسازی شبکه بجای اصلاح آن قابل قبول تر باشد.

مشاوره شبکه

مشاوره در حوزه شبکه

در تمامی مراحل تحلیل ، طراحی ، اجرا و نگهداری شبکه های کامپیوتری وجود یک مشاور در کنار اعضای واحد فنآوری اطلاعات سازمان‌ها می تواند کمک شایانی به تصمیم گیری بهینه تر و افزایش سرعت در رسیدن به خواسته های مدیران ارشد نماید. معمولا مشاوران به دلیل محدوده کاری وسیع خود با شرایط مختلف در شبکه های کامپیوتری برخورد می کنند و راه حل های گوناگونی را به کار می بندند، به همین دلیل می توانند نگاه جامع تری به مشکلات داشته و راه حل های مختلفی را جهت اجرا و نگهداری سیستم ها ارائه دهند. در این خصوص همکاران ما آماده اشتراک گزاری تجربیات بیش از 2 دهه فعالیت خود در حوزه فنآوری اطلاعات هستند.